Seyahat

Dumanı Üstünde Etna Yanardağı

Bir yanardağ düşünün; bir yandan kıyametleri koparıp bir şehri ve kim bilir kaç yaşamı altüst ediyor diğer yandan çevresine bolluk ve bereket getiriyor. Bu mucizenin adı ETNA, patlamaları ve neden olduğu depremler ile Sicilya’da bulunduğu bölgenin tarihini yazan yanardağ. Önce volkanik patlama ve kızgın lavlar, sonra volkanın tetiklediği depremler. Etna, Katanya şehriyle beraber birçok kasabayı yok etmiş, yıkılan bu şehir ve kasabalar barok tarzı ile yeniden inşa edilmiş. Etna deneyimi ile felaket sonrası yeşeren hayatlara tanıklık edeceksiniz.

Etna, Avrupa’nın en yüksek aktif yanardağı. Etna Yanardağı’nın yüksekliği üç bin metreyi aşıyor ancak püskürmeler nedeniyle bu yükseklik devamlı değişiyor. Yanardağ hala aktif ve zaman zaman patlamalar oluyor. Dağa tırmanırken hala aktif olduğunu bilmek, tüten dumanını görmek beni daha da heyecanlandırdı. Etna’nın üzerinde sürekli tüten beyaz duman dağın nefes alabildiğini gösteriyor, asıl problem duman kesilirse. Dağın ne zaman harekete geçeceğini önceden bilmek imkansızmış. M.Ö. 475 senesinden beri 200’den fazla patlama kaydedilmiş. Etna’ya ilgili birkaç ay önce çıkan habere göre dağ her yıl birkaç santimetre denize doğru kayıyormuş ve bu durum büyük bir çöküşe ve tsunamiye yol açabilirmiş.

Ben bir grup Sicilyalı arkadaşlarımla yani bu bölgeyi iyi bilenlerle çıktım Etna Dağı’na. Sabahın erken saatinde Katanya’nın Nicolosi kasabasından otobüsle yola çıktık. Etna’ya en yakın kasaba Nicolosi. Dağa yaklaştıkça değişen toprak yapısı ve bitki örtüsü hemen fark ediliyor. Bir süre sonra toprağın rengi simsiyah oluyor ve yol kenarlarında donmuş lavlardan oluşan siyah taş ve kayalar karşınıza çıkmaya başlıyor. Otobüsle bir noktaya kadar varılıyor, sonrası yürüyerek. İlk yarım saati çok dik olduğu için zorluydu ancak sonrası rahattı. Yol manzaraları ise insanı hayrete düşürüyor. Simsiyah topraktan yeşeren bitkiler, sarı çiçekli dev katır tırnakları ve masmavi bir gökyüzü. Müthiş bir renk cümbüşü ve büyüleyici bir atmosfer. Etna sunduğu zıtlıklarıyla ziyaretçilerine bir ders veriyor adeta. Patlamalarıyla bulunduğu coğrafyayı karalara bağlayan bu yanardağ aynı zamanda nasıl da bolluk ve bereket getirmiş bu topraklara. Etna Dağı’nın eteklerindeki verimli volkanik topraklarda üzüm bağları, portakal ve limon ağaçları, badem ağaçları ve çok sayıda sebze tarlaları var. Sicilya mutfağının bu denli müthiş lezzetlere sahip olmasının sırrı Etna’dan nasibini alan toprakların bereketi olsa gerek.

Etna’nın tam olarak tepesine çıkmak mümkün değil, bunun yerine hemen yanındaki sönmüş olan kratere çıkabiliyorsunuz. Silvestri Krateri müthiş bir doğal güzelliğe sahip. Hava açıksa alabildiğine bir Akdeniz ve Katanya manzarası bekliyor sizi.

Etna Yanardağı’na Nasıl Gidilir?
Etna İtalya’nın Sicilya bölgesinde yer alıyor. İstanbul’dan Katanya’ya direk uçuş var. Etna’ya ulaşım açısından en yakın yerler Katanya ve Taormina. Katanya-Etna arası yaklaşık 45 km. En ucuz ulaşım yolu otobüs. Katanya’dan otobüsle ulaşım mümkün ancak otobüsler günde sadece bir defa sabah saat 08:15’de hareket ediyor ve 16.30’da dönüyor. Yol yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Otobüs gidiş-dönüş: 6,6€. Otobüsle ulaştığınız yerde dağa çıkış için iki seçeneğiniz var. Yürümek ya da teleferiğe binmek. Yürüyerek 1 saat teleferikle 10 dk.da dağa çıkıyorsunuz. Teleferik ücreti gidiş-dönüş: 30 €. Teleferikle çıkıp yürüyerek inebilirsiniz. Teleferikten sonra 4×4 araçlarla yukarı da çıkabilirsiniz ancak buna gerek yok bence.

Etna’ya çıkmak için bir diğer seçenek ise özel turlara katılmak. Tur fiyatları genelde 60 €’dan başlıyor. Katanya’da dolaşırken şehir merkezinde “Etna Excursions”ları göreceksiniz. Alacağınız Etna turuna dikkat edin. Çünkü ödediğiniz tutar sadece otobüs ve rehber için olabiliyor. Sadece otobüs ve rehbere 60 € vermeyin. Teleferik ve 4×4 araç ulaşımı dahil olmayabilir. Teleferik + jeepin fiyatı 80 €’ya kadar çıkabiliyor. Fiyatlar öğrendiğim kadarıyla bu şekilde ancak değişebilir.

Dağa giderken mutlaka rahat kıyafetler giyin. Yanınıza yiyecek-içecek ve mont almayı unutmayın çünkü mevsim ne olursa olsun yukarıda biraz üşüyeceksiniz. Katanya’ya göre yaklaşık 7-8 derecelik bir fark varmış. Dağdaki parçalardan hatıra almayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir