Genel,  Rehber,  Seyahat

Kovada Gölü, Isparta

Isparta yaz mevsiminde lavanta ve gül bahçeleri, kışın Davraz Kayak Merkezi ile anılsa da doğaya doyabileceğiniz çok sayıda yeşil alanları ve gölleri var. Isparta konumu nedeni ile Antalya, Muğla, Denizli ve Burdur gibi birçok şehirden günübirlik bile gelinebilecek mesafede. Pandemi ile birlikte doğada bizi kucaklayan yerleri keşfetmeye başladık. Bu yazıda zaman geçirmekten keyif aldığım, sizleri doğanın sesine kulak vermeye davet eden Isparta’nın Kovada Gölü’nü anlattım.

Karların kapladığı bembeyaz ağaçlar arasından giden yol, muhteşem bir doğa harikasının karşımıza çıkacağının kanıtı gibiydi. Gölün yer aldığı milli parka adım atar atmaz onlarca kuş havalanma sesleriyle karşıladı bizi. Kovada Isparta’nın keşfedilmemiş saklı cenneti. Aslında Eğirdir Gölü’nden kopup ayrı bir göl haline gelmiş. Karstik çöküntülerden meydana gelen Kovada 6 km uzunluğunda. Eğirdir’den elma, kiraz ve şeftali bahçelerinden geçtiğiniz harika bir yol götürüyor sizi Kovada’ya. İki göl arasında kalan bu topraklar çok verimli. Mevsiminde giderseniz yol kenarında dalından koparılıp satılan bu meyvelerden alın.

Etrafı sık ormanlık alanlarla ve ormanlık dağlarla kaplı. Kovada, flora zenginliği ve yaban hayat çeşitliliğini ile benzersizliğini size hissettiriyor. Meşe ağaçları, kızılçam, karaçam, sedir, ardıç gibi ağaç türleri ve funda, mersin, sandal, böğürtlen, defne gibi maki florasının çalıları ile kaplı tüm çevre. Tüm bu çeşitlilik gölün manzarasını doyumsuz yapıyor. Yabani ördek sürüleri ise tam bir tablo görüntüsü oluşturuyor. Doğa fotoğrafçılığına meraklıysanız harika fotoğraflar yakalayacaksınız. Ayrıca Kovada çevresinde yüzlerce çeşit hayvan barınıyor. Yaban keçisi, sansar, porsuk, tilki, yaban domuzu, tavşan ve ağaç sincabı en çok bulunan hayvanlardan. Kuşlardan ise keklik, kaz, yaban ördeği, angut ve çulluk bölgede görülen türlerden. 

Mili Park içerisinde bir de Doğa Müzesi var. Bölgede yaşayan ve ölü olarak bulunan hayvanlar içi doldurulmuş bir şekilde sergileniyor. Doğa müzesini gezerken gerçek bir ayının tüylerine dokunmak, vaşakla göz göze gelmek benim için ilginç bir deneyim oldu. Kovada’da yürüyüş, piknik, doğa araştırması, kuş gözlemciliği ve tırmanma gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Birbirinden güzel yürüyüş rotaları var. Rotanızı belirlemeden önce ziyaretçi tanıtım merkezinden bilgi almanızda fayda var. Ayrıca bisiklet parkuru da var. Milli parka giriş ücreti 7 TL.

Isparta’da Ne Yenir? 

Gürül gürül ateş yanan fırında pişen Isparta’nın meşhur kebabı ya da tandırını deneyin mutlaka. Ferah Lokantası ve Kadir’in Yeri Isparta’da kebabın en iyi adreslerinden. Kebabın yanında üzüm hoşafı almayı da ihmal etmeyin. Kebap restoranlarının en lezzetli tatlısı ise helva. Hacıbenlioğlu Restoran’dan evinize götürmek için helva alın. Bu mevsimin en sevdiğim içeceği olan salebi bir de Isparta’da Günnaz Salep’te için. Turşu sevenler içinde hemen yakınındaki Turşu Market’in hem turşuları hem de turşu suyu çok lezzetli. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir